Bezlepkové pečení

Bezlepkové pečenie – prírodné zahusťovadlá

Bezlepkové pečenie je niekedy trochu taká malá veda. Určite ste aj vy na vlastnej koži zažili, že sa vám občas niečo nevydarilo, občas niečo nevyšlo tak, ako ste si to predstavovali…Pri bezlepkovom pečení je dobré orientovať sa v tom, ktoré prísady ako fungujú, v čom pomáhajú, aby bol výsledok čo najlepší. Dnes vám trochu bližšie predstavíme prírodné zahusťovadlá. Čítajte ďalej.

Bezlepkové pečenie – prírodné zahusťovadlá

Agar Agar

Agar agar je rastlinnou alterantívou k živočíšnej želatíne. Získava sa z rias v juhovýchodnej Ázii. V praxi ju poznáme vo forme prášku, vločiek alebo plátkov (podobne ako plátkovú želatínu). Agar sa najbežnejšie používa na prípravu želé na ovocné koláče, alebo aj ako želatína do plniek a podobne. Menej bežné použitie je ako “spojivo” do chlebov, kde na štvrť litra tekutiny v recepte použijeme 1 ČL agaru a zmiešame so suchými prísadami. Pri príprave krémov môžeme 1 lyžičkou agaru nahradiť 5 plátkov želatíny.

 

Chia semiačka

Dnes veľmi obľúbené a známe “super jedlo”, tzv. super food je známe už od pradávnych čias, kedy ho praobyvatelia Mexika používali ako zasycovadlo. Chia semiačka sú bohaté na zdravé mastné kyseliny a vlákninu. Majú schopnosť absorbovať veľké množstvo vody a preto si našli mnohoraké využitie v kuchyni, nielen pri pečení, ale aj pri zahusťovaní alebo v niektorých prípadoch ako náhrada vajec. Keď zalejeme tretinu šálky chia semiačok dvomi šálkami vody, vytvorí sa nám látka gélovej konzistencie, ktorú môžeme uchovávať v chladničke aj týždeň. A napríklad 1 polievková lyžica tohto chia gélu nahradí spravidla 1 vajce. Pri pečení sa ale potom odporúča predĺžiť dobu pečenia o 5 percent.

 

Psýlium

Psýliové šupky sú bohaté na vlákninu a majú schopnosť pojať veľké množstvo vody. V ceste sa potom starajú o vlhkosť a vláčnosť cesta. Psýlium je dávno známe najmä v Indii, kde sa využíva aj na liečebné účely. V pečení sa používa najemno zomleté psýlium, ktoré sa v predpísanom množstve dá napučať do tekutiny. Na jeden bochník chleba sa zvyčajne použije 1 lyžica psýlia.

Bezlepkové pečenie - zahusťovadlá

Bezlepkové pečenie – zahusťovadlá

Guarová guma (múka)

Guarová múka sa teší, najmä pri pečení – veľkej obľube. Jej úlohou je starať sa o objem a štruktúru cesta. V bezlepkových múkach dokáže čiastočne zastrešiť funkciu lepku a vďaka guaru potom aj bezlepkové cesto dobre drží pokope. Na pol kilogramu múky sa používa 1-2 čajové lyžičky guaru.

 

Ľanové semiačka

Ľanové semiačka sa síce nepoužívajú v pravom slova zmysle ako spojivo, resp.náhrada lepku, robia však s cestom malé zázraky. Dodávajú mu totižto výbornú textúru. Zároveň sú na prvých priečkach, čo sa týka ich výživovej hodnoty. Dodávajú nám totižto množstvo nenasýtených mastných kyselín, vlákninu a bielkoviny. Veľmi dobre sa dá využiť aj ľanový šrot, resp.mleté ľanové semiačka ako prímes do múk. Okrem obohatenia pečiva čo do výživových vlastností prispievajú aj k zvláčneniu cesta. Celé ľanové semiačka naboptnané v tekutine vedia v určitých prípadoch nahradiť funkciu vajec v ceste.

 

Xantánová guma

Xantánová guma je takým malým zázrakov vo svete bezlepkového pečenia. Xantánová guma je potravinovým aditívom a podobne ako iné zahusťovadlá má schopnosť nasiaknuť veľké množstvo tekutiny. Vylepšuje textúru cesta, spôsobuje nadýchanosť cesta a predlžuje aj jeho trvanlivosť. Výborne sa hodí do kysnutých ciest, slaných aj sladkých pečív, stačí pridať pol čajovej lyžičky na štvrť kila bezlepkovej múky. Treba však dať pozor na to, aby sme xantánu nepridali priveľa, môže spôsobiť, že konzistencia cesta zgumovatie.

 

Zaujímajú vás podobné články ako dnešná téma Bezlepkové pečenie? Čítajte viac na našej stránke.