bezlepkové recepty váhy a miery

Bezlepkové recepty – váhy a miery

V druhej časti nášho seriálu BEZLEPKOVÉ RECEPTY – ako sa v nich vyznať, vám ozrejmíme tému váženia a merania surovín v receptoch. Nie je to vždy jednoduché a občas dobre padne praktická pomôcka. Sú recepty, kde vieme suroviny pridávať “od oka”, sú však recepty, kde treba každú prísadu presne navážiť, aby sa výsledok podaril.

Poďte si prečítať, ako na to.

Bezlepkové recepty – váhy a miery

Ako správne vážiť – cukrárske miery

Pri pečení, a špeciálne pri tom bezlepkovom, zohráva váženie surovín dôležitú úlohu. Často si pomyslíte: “Veď len vymením klasickú múku za bezlepkovú, a je to.” Opak je pravdou. Častokrát práve zlé váženie pokazí celkový výsledok a vy môžete koláč vyhodiť a začať piecť úplne od začiatku. Ak aj chcete recept upraviť alebo pozmeniť, odporúčame najprv vyskúšať ten pôvodný, a až potom začať experimentovať či už so zámenou surovín, sladidiel alebo úpravou pomeru jednotlivých ingrediencií.

 

Azda najjednoduchšie váženie pri pečení je nevážiť. 🙂 V jednoduchších receptoch mnohokrát označených ako “hrnčekové” alebo “bez váženia” sa zvykne používať hrnček alebo v angličtine “cup” ako meradlo pre hmotnosť surovín. Je to veľmi pohodlné, ale mnohokrát vzniká dilema, akú veľkosť hrnčeka použiť. Aj v našich receptoch sa stretnete s hrnčekovým meraním, pričom uvádzame, že 1 hrnček zodpovedá 250 ml. Pri menších dávkach surovín sa v receptoch môžu vyskytnúť skratky ako PL – polievková lyžica, ktorú môžeme vo všeobecnosti pokojne zameniť za 15 g alebo 15 ml, a potom ČL – čajová (resp. kávová) lyžička, tá zodpovedá asi 5 g alebo 5 ml.. Pri jednoduchých receptoch nie je potrebné rozlišovať hustotu surovín a stačí merať tak ako je napísané. Komplikovanejšie recepty však vyžadujú aj pri týchto mierach presné gramáže a často počítajú s tým, že ich už ovládate. Ak teda máte v recepte pri surovinách uvedené gramy a nemáte váhu, pre rýchlu orientáciu vám prinášame tabuľky so základnými premenami tzv. anglosaských mier a ich zodpovedajúcim ekvivalentom v našom metrickom systéme. Upozorňujeme, že miery sa líšia podľa daných surovín.

 

váhy a miery v pečení váhy a miery v pečení váhy a miery v pečení

 

váhy a miery v pečení váhy a miery v pečení váhy a miery v pečení

 

Mierky surovín v zahraničných receptoch a ich prerátavanie

V receptoch sa často objavujú aj iné sypké prísady, ktoré treba prepočítať. Tak napríklad 1 šálka ryže zodpovedá 190 g, presne o 100 g menej by vážil 1 hrnček kakaa. 1 šálka nasekaných mandlí predstavuje 150 g a šálku strúhanky môžete prerátať na 110 g. Dôležité je pristaviť sa trochu pri vajíčkach. Ak je v recepte uvedená gramáž vajec, nie je to preto, aby ste sa snažili odobrať z jednotlivých vajec a presne navážiť, ale viac menej preto, aby ste vedeli odhadnúť veľkosť vajca. Tu sa hodí vedieť, že…

1 malé vajce = 50 až 53 g

1 stredné vajce = 53 až 63 g

1 veľké vajce = 63 až 73 g

1 extra veľké vajce = viac ako 73 g

 

Ako premeniť základné tekutiny v gramoch na šálky alebo opačne si môžete pozrieť nižšie. Pri bezlepkových múkach sa vždy snažte dodržať odporúčané množstvo ale aj teplotu jednotlivých tekutín. Je to dôležité kvôli štruktúre a vláčnosti cesta. 

 

miery a váhy

 

A aby sme to mali všetko pekne kompletné, pozrieme sa ešte na premenu uncí (skratka oz) na mililitre a gramy. Tieto jednotky nájdete v receptoch hlavne v anglickom jazyku na rôznych zahraničných portáloch. Tiež sa tu môžete stretnúť s tým, že teplota pečenia bude namiesto v stupňoch Celzia uvedená v stupňoch Fahrenheita. 

 

miery a váhy miery a váhy miery a váhy