Kysnuté žemličky bez lepku

Bezlepkové žemličky na sladko

Z našej bezlepkovej zmesi Promix BETA, ktorá je špeciálne vyvinutá na kysnuté koláče a je obohatená morskými minerálmi, sme upiekli tieto milé bezlepkové žemličky z kysnutého cesta. Toto jemne sladké pečivo s obsahom tvarohu si obľúbite, úžasne sa hodí na raňajky či desiatu a deti ho milujú. Najlepšie chutia za čerstva, nezjedené kúsky odporúčame zmraziť.

Bezlepkové žemličky na sladko

Potrebujeme:

  • 100 ml vlažnej vody
  • 1 ČL kryštálového cukru
  • 1 ČL sušeného droždia
  • 270 g bezlepkovej múky Promix BETA
  • 2 vajcia
  • 2 PL jemného tvarohu
  • štipka soli

Postup:

Do vody vmiešame 1 ČL kryštálového cukru a sušené droždie, premiešame, necháme rozpustiť. Túto zmes necháme pri izbovej teplote chvíľku postáť, aby sa droždie aktivovalo.

Bezlepkovú múku Promix BETA a soľ dáme do misy, pridáme celé vajcia, tvaroh a pripravený kvások. Z tejto zmesi vymiesime cesto a necháme ho postáť prikryté igelitom asi 20 minút na teplom mieste, aby podkyslo. Potom ho na pracovnej doske premiesime a rozdelíme na 12 rovnakých kúskov. Každý z kúskov rozdelíme na dve časti, vytvarujeme z nich niečo podobné ako “tučnučké šúľance” a tie vedľa seba uložíme do otvoru formy na muffiny, ktorú sme zľahka vytreli tukom. Formu potom prikryjeme igelitom a na teplom mieste necháme kysnúť, kým žemličky viditeľne nepodrastú.

Kysnuté žemličky bez lepku

Kysnuté žemličky bez lepku

Pečieme ich v rozohriatej rúre na parnom režime (alebo s nádobou s vodou, ktorú sme položili na dno rúry) na 200 stupňoch asi 15-20 minút do zlatohneda.

Po vychladnutí ich hneď konzumujeme.

Kysnuté žemličky bez lepku

Kysnuté žemličky bez lepku

Ak hľadáte ďalšie recepty, kde možno využiť našu bezlepkovú múku Promix BETA, skúste aj:

Moravské koláče bez lepku

Bezlepkové bavorské pečivo (praclíky)

Bezlepkové rustikálne žemle