Bezlepkové polotovary

Koniec nudy v kuchyni s našími bezlepkovými zmesami

Každý, kto pripravuje jedlo pre svoju rodinu sa skôr či neskôr ocitne zoči voči ťažkej otázke – čo len budem dnes zas variť??? Odpoveď na ňu potom hľadáme v pamäti (kedy som naposledy varila špagety s boloňskou? aha, predvčerom, tak nič….), prípadne sa pýtame členov rodiny, ale k užitočnej odpovedi sa nedostávame…

Tak vám to dnes snáď trochu uľahčíme my. Ak ste bezlepkáči a kupujete si naše výrobky, alebo ak sa chystáte kupovať si naše výrobky, prečítajte si tieto rady, ako kreatívne využiť naše bezlepkové zmesi na to, aby ste s z nich zakaždým pripravili nové jedlá alebo koláče.

Začnime najväčšou klasikou – zmesou na palacinky.

  • klasické palacinky podľa návodu: nezabúdajte si zakaždým potrieť panvicu olejom, palacinky tak ostanú vláčnejšie a nebudú suché. Odporúčame napríklad do cesta pridať pri príprave jedno čerstvé vajce, asi ako v každom pečive aj tu prispeje k vláčnosti, zvlhčeniu a peknému prirodzenému sfarbeniu palaciniek.
  • kukuričné tortilly: áno, aj takto sa dajú využiť palacinky. Do našej palacinkovej zmesi pridajte 2 PL kukuričnej múky, lyžičku soli a pripravte si cesto takej konzistencie, ako keby ste išli piecť palacinky. Musíte však pridať trochu viac tekutiny, keďže sme pridávali do zmesi múku. Tortilly sa dajú plniť naslano, napríklad mäsovo-zeleninovou zmesou, hummusom a podobne.
  • kysnuté lievance: do palacinkovej zmesi prisypte lyžičku sušeného droždia, pridajte vajce a zvyšné prísady podľa návodu, premiešajte a nechajte asi dvadsať minút stáť pri izbovej teplote. Potom menšou naberačkou nanášajte na dobre rozpálenú panvicu potretú olejom a osmažte z oboch strán do zlatohneda. Podávajte so škoricovým cukrom, šľahačkou alebo džemom. Do lievancov možno pridať aj roztlačený banán alebo najemno nastrúhané jablko.
  • cisársky trhanec: recept na túto dobrotu nájdete na tomto odkaze. Ak sa vám niekedy náhodou nepodaria palacinky (niektoré panvice sú potvory, ktoré palacinky potrhajú…), tak ich nevyhadzujte, veľmi ľahko sa dajú zmeniť na cisársky trhanec a dobrá večera je na stole.
bezlepkoé palacinky

bezlepkové palacinky

Ďalší šikovný typ sa týka dobrôt ku káve. Klasická zmes na bábovku sa dá tiež použiť na viacero spôsobov. Pozrite si, ako jednoducho ju viete obmeniť a napiecť si vždy iný koláčik, po ktorom sa budete zalizvať až za ušami.

  • mramorová bábovka: pripravíte si ju podľa návodu, do polovice zmesi prisypete horké kakao, nalejete do bábovkovej formy na bledú zmes a o ostatné sa postará rúra.
  • bublanina: základom bábovky alebo bublaniny je cesto, ktoré sa nazýva trené. Obsahuje tuk a pripravuje sa tak, že sa najprv “utrie” dohladka tuk s cukrom a potom sa postupne pridávajú ostatné prísady ako vajce a múka atď. Vymiešajte si cesto na bábovku ako je v návode na použitie, nechajte ho celé bez kakaa, nalejte ho do hlbšieho vymasetného a vymúčeného plechu (na bezlepkové vymúčenie sa výborne hodí napríklad naša bezlepková krupica) a na cesto naukladajte odkvapkané zavárané čerešne. Ak nechcete, aby čerešne spadli na dno koláča, obaľte ich vopred v spomínanej bezlepkovej krupici (prípadne inej Novalim bezlepkovej múke) a čerešne sa udržia uprostred koláčika.
  • Sacherova torta: aj jedna z najobľúbeneších cukrárskych klasík, Sacherka, sa dá napiecť z našej bábovkovej zmesi. Základom Sacherovej torty je slušná porcia kvalitnej horkej čokolády, ktorá sa primieša priamo do cesta a hotový korpus sa musí prerezať a naplniť marhuľovým džemom. Ináč sa torta nesmie oficiálne nazvať Sacherovou. A ak ju chcete vyskúšať, máme pre vás aj recept, kliknite na tento odkaz.
bezlepková Sacherova torta

bezlepková Sacherova torta

Sledujte nás aj ďalej, čoskoro ďalšie praktické tipy ako pracovať s našimi výrobkami.

Dobrú chuť!