Kváskový chlieb bez lepku

Milí priaznivci kváskového chlebíka. Dnes vám chceme priblížiť náš druhý pokus s kváskovaním. Upiekli sme ďalší kváskový chlieb bez lepku. Ako základ sme použili ryžový kvások, ktorý sme si pripravili z našej ryžovej múky (viď viac v prvom recepte na kváskový chlieb z prirodzene bezlepkových múk) a ten sme po rozkvasení zmiešali z našou chlebovou múkou Promix CH.

Kváskový chlieb bez lepku

Podarilo sa nám vykysnúť krásny bochníček, ktorý si aj po vyklopení z ošatky udržal krásny tvar. Po upečení mal bledšiu farbu, ale kôrka sa spravila poctivá, chrumkavá a striedka mala bublinky a ako pri kváskových chleboch býva zvykom, ostala jej jemne vlhká textúra. Chlebík sme dochutili rascou – tak ho máme najradšej, ale kľudne možno použiť chlebové korenie, semiačka a podobne.

A teraz sa pozrime na recept, je to jednoduché, pokiaľ už máte aktívny kvások.

Potrebujeme:

200 g ryžového rozkvasu (zmiešame 150 g vody, 150 g ryžovej múky Novalim a 50 g kvásku, túto zmes necháme prikrytú igelitovým sáčkom kvasiť ideálne cez noc, minimálne však niekoľko hodín)

400 g bezlepkovej múky Promix CH špeciál

350 – 400 ml vody

1 ČL soli

1 ČL rasce

1 ČL psýlia

Postup:

Zo všetkých prísad vypracujeme cesto. Odporúčame začať s 350 ml vody a v prípade potreby pridať, max.však do 400 ml. Cesto miesime v mixéri aspoň 10 minút, potom ho vyklopíme na dosku, pomúčenú bezlepkovou múkou a premiesime, vytvarujeme bochník, ktorý posypeme múkou a necháme ho v mise, prikrytý igelitovou taškou kysnúť. Podľa teploty v miestnosti, kysnutie môže trvať 2-5 hodín. Keď nám chlieb viditeľne nakysol, premiesime ho na pomúčenej doske a vložíme do ošatky (ktorú sme vystlali čistou utierkou a posypali bezlepkovou múkou). V ošatke necháme chlieb kysnúť ešte aspoň hodinu – dve.

Rúru si poriadne rozohrejeme na 240 stupňov. Ak máme parný režim, chlieb pečieme na parnom režime, ak nemáme, na dno rúry dáme nádobu s vodou, ktorá bude generovať paru.

Nakysnutý chlieb preklopíme opatrne z ošatky na dosku s papierom na pečenie a prenesieme ho (bez dosky, samozrejme :-)) na plech.

Vložíme do rúry, rýchlo zavrieme dvierka, aby s v nej udržalo čo najviac pary a pečieme najprv 10 minút na 240 stupňoch a potom asi pol hodinu na 210 stupňoch.

Po dopečení chlieb necháme úplne (naozaj úplne) vychladnúť, až potom ho krájame.

Zaujal vás náš recept na kváskový chlieb bez lepku? V našom archíve máme množstvo receptov na domáce bezlepkové chleby alebo pečivá, nech sa páči, vyskúšajte 🙂

Bezlepkový chlieb z prirodzene bezlepkových múk

Ľanové pečivká bez lepku

Bezlepková vianočka s tvarohom

Kysnuté pečivo zo zemiakového bezlepkového cesta

Bezlepkový toastový chlieb