5 tipov pre začínajúcich celiatikov

5 tipov pre začínajúcich celiatikov

Diagnostikovali vám práve celiakiu a vám sa rúca svet? Hlavu hore, práve ste sa dostali do spoločnosti ľudí, ktorí žijú bez lepku a žijú si dobre. Napriek ťažkým začiatkom a prekážkam, ktoré vás budú ešte nejaký ten čas prekvapovať, s celiakoiou sa dá plnohodnotne žiť.  Máme pre vás 5 tipov ako zvládnuť celiakiu. Trochu humoru a nadsádzky tomu určite pomôže. Pridajte sa medzi nás, na našej stránke nájdete veľa užitočných rád, článkov zo zahraničnej tlače, odkazov na zaujímavosti zo sveta bez lepku, či inšpiratívne odskúšané recepty, v ktorých využijete naše bezlepkové múky, zmesi, polotovary a iné.

Dnes vám chcem dať 5 tipov pre začínajúcich celiatikov, ktoré vám – dúfame – uľahčia nábeh na nový životný štýl. Spracovali sme ich podľa vtipného článku na blogu glutenfreiewelt.ch.

5 tipov pre začínajúcich celiatikov

OSTAŤ POZITÍVNE NALADENÍ

Znie to ľahko, ale ono to v skutočnosti aj je ľahké. Nenechajte sa stiahnuť na dno a čelte statočne svojej novej diagnóze. Celiakia – na rozdiel od niektorých známych – vám ostane verná s najväčšou pravdepodobnosťou do konca života a už sa vás nepustí. V dnešnej dobe to je výnimočne dlhý vzťah, tak sa mu nebráňte a skôr si na neho zvyknyte. Čím skôr príjmete fakt, že sa váš život, kuchyňa a menu mení od základov, tým ľahšie sa vám bude fungovať. Aj v negatívnom fakte, že máte nevyliečiteľnú chorobu, sa dá nájsť niečo pozitívne. Konečne viete, čo vás trápilo, prečo vám bývalo zle alebo vás bolela hlava. A viete aj, ako s touto chorobou bojovať a cítiť sa dobre. Viete, že nová diéta, nazývaná bezlepková je vlastne vašim liekom.

Ako vám tu vie pomôcť Novalim? Sledujte nás na Facebooku, pravidelne vás zásobujeme (okrem iného) aj veselými vtipmi a článkami na tému celiakie, uvidíte, že veľa problémov sa dá prekonať s nadhľadom a trochou humoru.

VEĽA SA INFORMOVAŤ

Najmä na začiatku. Veľa vecí je pre vás nových, veľa vecí nepoznáte a určite máte mnoho otázok. S vašou novou diagnózou potrebujete poznať, ktoré potraviny sú pre vás bezpečné a môžete ich pokojne konzumovať. Naučte sa pozorne čítať obaly na potravinách, nájdite si reštaurácie, kde vám vedia navariť bezlepkovo. Preorganizujte si doma potravinové zásoby a kuchyňu. Zoznámte sa s ľuďmi, ktorí majú celiakiu  a nechate si poradiť. Porozprávajte sa so svojím gastroenterológom.

Ako vám tu vie pomôcť Novalim? Novalim nie je len výrobcom bezlepkových potravín, na našej stránke a facebookovom portáli si môžete vyhľadať množstvo užitočných informácií, skutočných príbehov ľudí s celiakiou, receptov, rád, odkazov na ďalšie zdroje dôležitých informácií a pod.

STAŤ SA ČLENOM ZDRUŽENIA CELIATIKOV

Už aj na Slovensku existuje mnoho občianskych združení, sociálnych skupín alebo portálov, ktoré združujú ľudí s celiakiou alebo gluténovou intoleranciou. Na týchto miestach nájdete množstvo informácií, návodov ako čo najlepšie fungovať s novou diagnózou alebo sa tu dozviete o podujatiach pre celiatikov. Spoznajte “bezlepkové” blogy, časopisy, kúpte si knihy.

Ako vám tu vie pomôcť Novalim? Novalim je hrdým partnerom a spriatelenou stránkou najväčšieho slovenského portálu o celiakii www.celiakia.sk. Pre celiatikov je to venný zdroj informácií, pomoci, partnerstva a podpory, určite sa u nich na stránke stavte.

5 tipov pre začínajúcich celiatikov

BYŤ ODVÁŽNI

Nebojte sa o svojej diagnóze hovoriť. Doma v rodine, v práci, v škole. Je dôležité, aby ľudia, ktorí vás obklopujú, vedeli o vašej diéte. Nebojte sa opýtať v reštaurácii, či majú aj bezlepkovú alternatívu jedla a vedzte, že lepok sa môže nachádzať aj tam, kde by ste ho nehľadali, buďte preto veľmi opatrní.

Ako vám tu vie pomôcť Novalim? Prostredníctvom skutočných príbehov celiatikov vám chceme priblížiť podobné situácie, ktorým možno čelíte práve aj vy. Nechajte si poradiť a inšpirovať sa tými, ktorí si už svoju bezlepkovú cestičku vyšliapali pred vami a môžu vám pomôcť. Navštívte www.novalim.net/novinky 

BYŤ PRIPRAVENÍ

Byť pripravení je vo všeobecnosti dobrá vec, pri celiakii to platí dvojnásobne. Či doma, v práci, na dovolenke, celiatik musí dopredu plánovať a pripraviť sa na to, že nie všade mu budú vedieť vyjsť v ústrety (žiaľ). Začnite doma, zariaďte si domácnosť (najmä teda kuchyňu) tak, aby vás nič neprekvapilo. Zbavte sa potravín a náradia, ktoré mohlo byť kontaminované lepkom, všetko riadne vyčistite a nakúpte si bezlepkové potraviny. Je dobré mať doma zásobu základných bezlepkových potravín a časom sa naučíte, že je dobré mať aj nejaké železné zásoby v mrazničke pre prípad núdze.

Ako vám tu vie pomôcť Novalim? Prezrite si našu ponuku na www.novalim.net. Či už ste zdatní v kuchyni a radi varíte alebo pečiete, alebo vám čas nedovoľuje veľa experimentovania a radšej si pripravíte svoje bezlepkové jedlo rýchlejším spôsobom pomocou vopred namiešaných zmesí, alebo proste máte chuť na čerstvý chlieb, sušienky, buchty, knedle a podobne – ktoré môžete rovno konzumovať – na našej stránke si určite nájdete svoje. 

5 tipov pre začínajúcich celiatikov