Ako nepribrať na zimu

Ako nepribrať cez zimu

Aspoň polovica z nás si na zimu vytvorí „zásoby“, nie však chutné veci, ktoré si uložíme do špajzky, ale zásoby v podobe tukových vankúšikov na našom tele. Jednoducho povedané, mnohí z nás zvyknú vždy na zimu pribrať. Certifikovaná dietologička Brooke Longfield radila v časopise Healthy Food Guide (aug.2016) ako nepribrať cez zimu.

Ako nepribrať cez zimu

Pre mnohých z nás znamená zima viac pohodlia, viac času stráveného na gauči pod dekou, s miskou čipsov alebo iných maškŕt. A teda, niet divu, že zrazu sú nám naše obľúbené džínsy nejaké úzke. Okolo 50 percent mužov a 38 percent žien bežne na zimu priberá. Mýtus hovorí, že dôvodom zimného priberania je potreba udržiavať sa v teple. Nemôžeme však zvaľovať vinu na počasie. Aj keď v dávnej minulosti si ľudia skutočne museli na zimu robiť „tukové zásoby“ pre nedostatok jedla (predsa len, v tej zime sa im horšie lovilo), v dnešnej dobe máme jedno dostupné doslova nepretržite.

Dobrá rada pre všetkých zimných priberačov znie – nesústreďujte sa na to, že ste možno v minulosti vždy na zimu pribrali. Tomu vieme spraviť tento rok koniec. Stanovme si dosiahnuteľné ciele, je to predsa tk jednoduché. Napríklad jeden deň v týždni sa vzdáme všetkých stravovacích nerestí (napríklad vylúčime zo stravy karbohydráty, tí, ktorí majú silnú vôľu si môžu dať aj očistný pôst a pod.), alebo skúsime jeden deň v týždni zdravší recept, či sa namiesto vozenia v aute a MHD radšej trochu prejdeme.

Aj keď múčne, mastnejšie či sladké jedlá dávajú pocit pohodlia a tepla, skúsme ich nahradiť väčšou porciou zeleniny. Vďaka nej sa nielen budeme cítiť ľahšie, ale dodajú nám aj viac energie a „pozitivizmu“.

Prírastok hmotnosti v zime je aj dôsledkom toho, že sa menej hýbeme. Dni sú kratšie, trávime menej času na vzduchu, vyhýbame sa zime a nepeknému počasiu. Ale veci sa majú tak, že aj vo vnútri sa dá hýbať. Vďaka moderným centrám sa dnes dá venovať športom od pondelka do nedele, nič nám nebráni napríklad v tom, aby sme si aj doma venovali napríklad joge.

Ako nepribrať cez zimu? Čomu sa vyhnúť a po čom siahnuť?

Ako cez zimu nepribrať

Ako cez zimu nepribrať