bezlepková štrúdľa

Bezlepková štrúdľa s čerešňami a makom

Hriešne dobrá bezlepková štrúdľa s čerešňami a makom je našou novou láskou. Tak jednoduchá a tak chutná, že si ju určite pripravíte viackrát. Nenechajte sa obmedzovať a použite akékoľvek ovocie máte po ruke – čerešne, višne, marhule, maliny, slivky. Poďte vyskúšať náš jednodcuhý recept na domáce bezlepkové lístkové cesto a vykúzlite si z neho dokonalý dezert k popoludňajšej kávičke.

Bezlepková štrúdľa s čerešňami a makom

 

Potrebujeme:

Na lístkové cesto:

 

Na plnku:

  • Mletý mak
  • Kryštálový cukor
  • Mletá škorica
  • Vanilínový cukor
  • Maslo
  • Umyté a odkôstkované polovice čerešní
  • 1 vajce na potretie
  • Práškový cukor na posypanie

 

Postup:

Bezlepkovú múku Promix UNI premiešame v mise so soľou. Pridáme do nej na malé kocky nakrájané studené a tuhé maslo, studený tvaroh a varechou začneme cesto spracovávať. Keď sa jednotlivé prísady začnú spájať, rukou ich vymiesime do kompaktného bochníčka. Cesto zabalíme do potravinárskej fólie a odložíme do chladničky aspoň na 3 hodiny (pokojne však aj cez noc).

Odpočinuté cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske do tvaru obdĺžnika na hrúbku 2-3 mm. Z tejto dávky nám vyjde jedna veľká alebo dve menšie štrúdle. Dve tretiny cesta posypeme makom, oboma cukrami, mletou škoricou a poukladáme naň niekoľko tenkých plátkov masla. Na vrch porozkladáme čerešne.  

Cesto zrolujeme a opatrne preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrieme rozšľahaným vajcom a vložíme do vopred vyhriatej rúry na 190 – 200 °C. Pečieme do zlatista približne 20 minút. Necháme mierne vychladnúť. Bezlepková čerešňová štrúdľa chutí najlepšie nakrájá a posypaná práškovým cukrom.

bezlepková štrúdľa

bezlepková štrúdľa

Jednoduché recepty z bezlepkového lístkového cesta

Ako sa vám páči táto bezlepková čerešňová štrúdľa? Naše jednoduché bezlepkové lístkové cesto, ktoré si poľahky pripravíte doma, je základom mnohých ďalších vydarených receptov. Poďte sa na to pozrieť:

Slané koláčiky z léstkového cesta s lososovou penou

Lekvárové taštičky z lístkového cesta bez lepku

Bezlepkové jednohubky s bryndzovou penou

Obrátené hruškové koláčiky bez lepku

Jablkovo-orechový závin bez lepku

Hrášková galetka bez lepku