domáci kefír

Domáci kefír

Kefír je kvasený mliečny nápoj, ktorého výroba má dlhoročnú tradíciu u obyvateľov Kaukazu a Tibetu. V našom článku vám prezradíme v čom spočíva sila a užitočnosť tohto fermentovaného nápoja a naučíme vás ho pripraviť v domácich podmienkach.

Domáci kefír

Kefír predstavuje úžasný zdroj výživných látok a probiotík, preto sa považuje za veľmi prospešný pre trávenie a črevnú mikroflóru. Probiotiká známe aj ako “dobré baktérie” sú živé mikroorganizmy. Podporujú pravidelný pohyb čriev, posilňujú imunitu a môžu pomôcť aj pri niektorých tráviacich ťažkostiach. Dokonca môžu mať priaznivý vplyv aj na duševné zdravie človeka.

Samotný kefír má vďaka tomu silné antibakteriálne, antimykotické, protirakovinové a protizápalové účinky. Je zdrojom proteínov, esenciálnych aminokyselín, vitamínov skupiny B, horčíka a vápnika. Vďaka kombinácii vitamínu K2 s vápnikom priaznivo pôsobí aj na pevnosť kostí (vitamín K2 je potrebný pre správne vstrebávanie vápnika do kostí a zubov).

Na rozdiel od jogurtu, ktorý vzniká fermentáciou baktérií v mlieku, kefír je kombináciou prevažne kyslomliečnych baktérií, kvasiniek a vláknitej syrovej plesne. Kultúry zastúpené v kefíre sa prirodzene nachádzajú aj v mlieku cicavcov alebo v ľudskom tráviacom trakte.

Kefír bežne dostupný v ochodoch sa však podstatne líši od toho domáceho. Na rozdiel od priemyselnej výroby kefíru, pri ktorej sa používa laboratórne vyvinutá, tzv. DVS kultúra (mrazom sušená zmes len niekoľkých druhov baktérií), domáci kefír sa vyrába pomocou kefírových zŕn, ktorým sa inak hovorí aj tibetská huba.

Kefírové zrná nie sú typickými zrnami ako je ryža alebo obilniny a neobsahujú lepok. Výzorom pripomínajú malý karfiól alebo tvaroh a na dotyk pôsobia gumene. Pravý kefír sa robí vždy z kvalitného, najlepšie plnotučného kravského, kozieho alebo ovčieho mlieka. Baktériám najlepšie chutí nepasterizované mlieko, avšak je dôležité, aby bolo od zdravých zvierat kŕmených trávou a aby bolo z overeného zdroja. Je ale možné použiť aj mlieko pasterizované, keďže baktérie kyseliny mliečnej ho výborne oživia. 

Príprava domáceho kefíru

Domáci kefír nevyžaduje žiadnu zložitú prípravu, jeho výroba je veľmi jednoduchá.

Stačí si zaobstarať kefírové zrná, ktoré dostať vo vybraných obchodoch so zdravou výživou alebo online cez špecializované e-shopy. Kefírové zrná by nemali nikdy prísť do kontaktu s ničím kovovým, preto budeme potrebovať drevenú varešku (ideálne novú), plastové sitko a väčšiu sklenenú nádobu.

Postup prípravy:

  • Približne 40 g kefírových zŕn prepláchneme pred použitím v sitku vodou, nasypeme do sklenenej nádoby a zalejeme 500 ml mlieka. Zo začiatku je lepšie použiť menšie množstvo mlieka, kým sa kefírové zrná trochu rozmnožia. V princípe platí, čím viac zŕn použijeme na rovnaké množstvo mlieka, tým rýchlejšie fermentuje.
  • Nádobu prikryjeme hrubším papierovým obrúskom, zaistíme gumičkou a špáradlom poprepichujeme malé dierky, aby sa oxid uhličitý, ktorý vzniká pri procese nehromadil v nádobe.
  • Necháme na kuchynskej linke fermentovať pri izbovej teplote aspoň 24 hodín najlepšie na tmavom mieste, keďže niektoré vitamíny sú citlivé na svetlo. Ideálna teplota je medzi 16 – 24 °C, pri teplote nižšej ako 4 °C sa fermentácia úplne zastaví a vyššia teplota okolo 40 °C baktérie zabíja.
  • Nakoľko sa srvátka počas procesu oddelí, kefír aspoň jeden-dvakrát drevenou vareškou premiešame.
domáci kefír

domáci kefír

Domáci kefír a jeho využitie

Kefír chutí najlepšie vychladený, preto sa odporúča ho ešte na pár hodín uskladniť do chladničky, kde proces fermentácie bude pokračovať. Čím dlhšie kefír fermentujeme, tým získava kyslejšiu chuť s väčším pocitom sýtenia (perlivosti). Hotový kefír vydrží v chladničke aj 10 dní.

Hotový kefír precedíme cez sitko a môžeme konzumovať.

Zrná opäť prepláchneme a znovu zalejeme mliekom. Takto môžeme proces opakovať dokola, zrná sa budú množiť a budeme môcť použiť aj väčšie množstvo mlieka naraz. Zrná, ktoré nechceme ďalej fermentovať (napríklad pri odchode na dovolenku) môžeme v troche mlieka v plastovej nádobe pokojne zamraziť aj na pár mesiacov. Po rozmrazení budú opäť pripravené na výrobu domáceho kefíru.

Ako kefír využiť kreatívne?

  • na prípravu smoothie nápojov a proteínových šejkov
  • ako sladký osviežujúci nápoj osladený medom, ovocím či sirupom
  • vegánsky kefír z rastlinného mlieka (napr.kokosového)

 Niektoré štúdie tvrdia, že kefír je dobre stráviteľný aj pre ľudí citlivých na laktózu, dokonca má zlepšovať schopnosť tráviť ju tým, že upravuje prirodzené bakteriálne osídlenie v črevách. Iné tvrdia, že tým, že sa kefír vyrába zväšča z mlieka obsahujúceho laktózu, nie je vhodný pre ľudí s jej intoleranciou. Pri správnom používaní predstavuje domáci kefír ale určite zdravotný benefit pre každého z nás. 

domáci kefír

domáci kefír