odpaľované koláčiky bez lepku

Odpaľované koláčiky bez lepku

Aj bez lepku si viete napiecť odpaľované koláčiky ako majster cukrár. Recept, ktorý vám dnes ponúkame je univerzálny a dá sa použiť na bezlepkové venčeky, veterníky, eclairky alebo profiterolky. Skúste napríklad aj odpaľované koláčiky bez lepku s jednoduchou mascarpone plnkou.

Odpaľované koláčiky bez lepku

Na odpaľované cesto bez lepku:

125 g masla alebo rastlinného tuku

250 ml vody

Pol ČL soli

30 g zemiakového škrobu

100 g ryžovej múky

4 vajcia

1 ČL xantánovej alebo guarovej gumy

Na plnku:

100 g mascarpone

100 g jemného tvarohu bez hrudiek

150 ml šľahačky

100 g práškového cukru

kôra a šťava z polovice citróna

1 vanilkový cukor

Postup:

  • V hrnci roztopíme maslo alebo tuk vo vode. Pridáme soľ a pomiešame.
  • Prisypeme preosiatu zmes ryžovej múky, zemiakového škrobu a xantánovej alebo guarovej múky a varechou veľmi rýchlo miešame, až sa nám sformuje lepkavá guľa cesta. Vtedy odstavíme hrniec zo zdroja tepla. Necháme aspoň 10 minút chladnúť.
  • Vychladnuté cesto si preložíme do misky a po jednom zašľahaváme  vajcia, až kým nie sú rovnomerne vmiešané. Cesto zostane polotekuté, keď ho nastriekame pomocou vrecúška, malo by si držať tvar.
  • Hotové cesto nastriekame na plech vystlaný papierom na pečenie v tvare guličiek veľkých asi ako vlašský orech a necháme medzi nimi miesto, lebo sa počas pečenia nafúknu.
  • Pečieme najprv 10 minút pri 180 stupňoch, potom pootvoríme dvere rúry a strčíme do nich varechu a pri pootvorenej rúre pečieme ešte ďalších 20-25 minút. Upečené koláčiky sú na povrchu tvrdé a vo vnútri duté a suché.
  • Hotové koláčiky necháme vychladnúť. Medzitým si pripravíme plnku.
  • Na plnku vymiešame mascarpone s tvarohom, cukrom, vanilkou, kôrou a šťavou z citróna dp hladkého krému. Napokon do krému vmiešame gumenou varechou vyšľahanú šľahačkou. Pomocou ozdobného vrecúška s tenkou špičkou plníme jednotlivé koláčiky tak, že na ich povrchu spravíme malú dierku, cez ktorú vstrekneme do vnútra krém.
  • Nakoniec ozdobíme koláčiky na povrchu napríklad zvyškom krému, alebo cukrovou polevou a posypeme strúhanou citrusovou kôrou.
odpaľované koláčiky bez lepku

odpaľované koláčiky bez lepku