Bezlepkové odpaľované čokoládové venčeky

Venčeky a veterníky patria k najobľúbenejším zákuskom slovenských cukrární. Ak ste doteraz odolávali odpaľovanému cestu, nastal čas vyskúšať ho. Odpaľované cesto nie je tak zložité, ako sa o ňom šíria mýty, možno to chce trochu zvyku, ale ak sa ho raz naučíte, zvládnete desiatky ďalších sladkých aj slaných receptov z odpaľovaného cesta, pretože už budete ovládať základ.

My na odpaľované cesto používame ryžovú múku z našej dielne.

Potrebujeme:

Na cesto

125 g masla alebo rastlinného tuku

250 ml vody

Pol ČL soli

30 g zemiakového škrobu

20 g kakaa

100 g ryžovej múky

4 vajcia

1 ČL xantánovej alebo guarovej gumy

Na plnku

125 ml šľahačky

80 g horkej čokolády (my sme použili 55%)

ešte raz 125 ml šľahačky

asi 100 g horkej čokolády a 20 g Cery na polevu

Bezlepkové odpaľované čokoládové venčeky

Bezlepkové odpaľované čokoládové venčeky

Postup:

V hrnci roztopíme maslo v mlieku a vode. Pridáme soľ a pomiešame. Prisypeme preosiatu zmes ryžovej múky, kakaa, zemiakového škrobu a xantánovej alebo guarovej múky a varechou veľmi rýchlo miešame, až sa nám sformuje lepkavá guľa cesta. Vtedy odstavíme hrniec zo zdroja tepla. Necháme aspoň 10 minút chladnúť.

Zatiaľ si predpripravíme základ krému. Šľahačku privedieme do bodu varu, odstavíme z ohňa a zalejeme ňou 80 g horkej čokolády. Miešame, kým sa čokoláda úplne neroztopí, potom dáme do chladničky úplne vychladnúť.

Cesto si preložíme do misky a po jednom zašľahaváme varechou vajcia, až kým nie sú rovnomerne vmiešané a masa cesta je pekne lesklá. Cesto zostane polotekuté, keď ho nastriekate pomocou vrecúška, malo by si držať tvar.

Na plech vystlaný papierom na pečenie tvarujeme pomocou zdobiaceho vrecúška venčeky. Pečieme najprv 10 minút pri 180 stupňoch, potom pootvoríme dvere rúry a strčíme do nich varechu a pri pootvorenej rúre pečieme ešte ďalších 25 minút, resp. kým sú venčeky zlatohnedé. Hotové koláčiky necháme vychladnúť.

Medzitým si dorobíme plnku. Na plnku vyšľaháme vychladenú šľahačku s čokoládou a pomocou zdobiaceho vrecka nanesieme prvú vrstvu plnky. Potom vyšľaháme zvyšnú šľahačku a lyžičkou ju navrstvíme na čokoládový krém.

Vo vodnom kúpeli roztopíme 100 g horkej čokolády s kúskom Cery a namáčame do nej hornú časť rozrezaných venčekov. Prikryjeme naplnenú spodnú časť venčekov a necháme v chlade stuhnúť.

 

1 počet komentárov
  1. Simonka says:

    Skvelý článok fakt. Konečne máme aj na slovensku kvalitné weby kde nájdem viacero receptov na bezlepkové jedlá.

    Jedná vec mi vadí. Na mobile sa mi vaša stránka askosi nezobrazuje. Ale inak super kolbúk dole.

Komentáre sú zakázané.