fakty a mýty o celiakii

Fakty a mýty o celiakii

O celiakii sa toho popísalo a povedalo veľa. Veľa informácií je však neoverených a preto je dôležité vedieť sa orientovať, ktoré sú správne. Nesprávne informácie totiž môžu ohroziť zdravie celiatikov a spôsobiť ťažkosti. My sme pre vás pripravili malý prehľad, ktorý sme nazvali Fakty a mýty o celiakii.

S akými faktami a akými mýtami ste sa stretli vy? Napíšte nám.

Fakty a mýty o celiakii

FAKTY:

 

  • Celiakia a gluténová senzitivita sú dve rôzne ochorenia. Celiakia je celoživotné autoimunitné zápalové ochorenie, pričom gluténová senzitivita je neznášanlivosť lepku – môžu mať však podobné príznaky. Celiakia je uznaná ako medicínska diagnóza, zatiaľ čo gluténová senzitivia zatiaľ nie a nie sú na ňu ani oficiálne diagnostické metódy.
  • Diagnostika celiakie vyžaduje krvné testy ako aj biopsiu tenkého čreva. Samodiagnostika sa pacientom neodporúča. Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať celaikiu, ihneď vyhľadajte odborníka – lekára, ktorý určí ďalší postup.
  • Vysadenie lepku pred vyšetrením môže ovplyvniť výsledky testov. Áno, nasadenie bezlepkovej diéty je vhodné až po kompletnej diagnostike. 

 

  • Jediná účinná metóda pre liečbu celiakie je dodržiavanie bezlepkovej diéty. Zatiaľ nebola objavená žiadna iná liečba, napriek tomu, že vo svete prebieha neustály prieskum, ktorého cieľom je nájsť “liek” na celiakiu.

 

  • Nepociťovanie tráviacich ťažkostí neznamená, že nemôžete mať celiakiu. Celiakia sa často skrýva za iné diagnózy ako anémia, depresia, osteoporóza a mnoho iných.

 

MÝTY:

 

  • Celiakia a alergia na pšenicu je to isté. Nie, nie je. Pri celiakii je problém lepok, ktorý sa nachádza aj v iných obilninách ako napríklad raž a jačmeň.

 

  • Všetky zrná obsahujú lepok. Neobsahujú. Niektoré plodiny ako pohánka, amarant, quinoa, pšeno a iné sú prirodzene bezlepkové.

 

  • Bezlepková strava vám pomôže schudnúť. Nepomôže. Môže vám ale pomôcť pri iných diagnózach ako napríklad atopický ekzém, nadúvanie, depresia, atď.

 

  • Celiatici môžu konzumovať ražný alebo pšeničný kváskový chlieb. Mýtus. Hoci sa lepok procesom fermentovania rozloží na lepšie stráviteľné zložky, stále je zo zrna obsahujúce lepok. Celiatici môžu konzumovať kváskové chleby a pečivo s kváskom napríklad z ryžovej, pohánkovej alebo inej bezgluténovej múky.

 

  • Celiakia je detská choroba. Nie je, môže sa objaviť v akomkoľvek veku.

Informácie o celiakii

Toľko Fakty a mýty o celiakii. Viac užitočnýh informácií o celiakii nájdete okrem našej stránky aj na stránkach našich priateľov, ako napríklad:

oficiálna stránka občianskeho združenia Celiakia.sk

stránka BezLepku, kde si môžete zadarmo stiahnuť ročenky pre všetkých, ktorí žijú bez lepku