mrežovník bez lepku

Jablkový mrežovník bez lepku

Dobré koláče nemusia byť vôbec zložité. Ako náš jablkový mrežovník bez lepku. Vďaka nášmu hotovému chladenému lineckému cestu ho máte raz-dva hotový. Vyskúšajte kombináciu lahodného krehkého cesta a výbornej jablkovo-orechovej plnky. Tento hit jesene bude určite každému chutiť.

 

Jablkový mrežovník bez lepku

Potrebujeme:

Na plnku:

  • 100 g ošúpaných, nastrúhaných jabĺk
  • 80 g práškového cukru
  • 50 g mletých vlašských orechov
  • 2 malé vajíčka
  • 1 zarovnaná PL kakaového prášku

 

Postup:

Bezlepkové linecké cesto Novalim vyberieme z chladničky a necháme ho aspoň pol hodinu pri izbovej teplote popustiť.

Medzitým si pripravíme jablká – ošúpeme ich, odstránime jaderníky a nastrúhame ich na jemnom strúhadle. Na cedidle ich necháme odkvapkať, prípadne z nich vytlačíme šťavu.

Linecké cesto na pracovnej doske premiesime, aby zmäklo a dalo sa tvarovať. Niečo vyše polovicu cesta natlačíme na dno okrúhlej formy (my sme použili formu s priemerom 20 cm). Na cesto potom nanesieme jablkovo-orechovú plnku. Tú si pripravíme nasledovne: Vajcia rozdelíme, bielky vyšľaháme do tuhého snehu. Žĺtky a práškový cukor vyšľaháme do krémova. Do žĺtkovej zmesi potom pridáme orechy, varechou ich dobre premiešame. Ďalej vmiešame nastrúhané jablká a kakao. Napokon vmiešame tuhý bielkový sneh.

Plnku na povrchu uhladíme. Zo zvyšku cesta si vyšúľame prúžky, ktoré do tvaru mriežky kladieme na plnku a po obvode formy.

Takto pripravený mrežovník bez lepku dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 180 stupňov asi na pol hodinu. Po polhodine vyskúšame opatrne dlaňou, či je plnka stuhnutá a drží tvar. Mrežovník bez lepku vyberieme z rúry a necháme ho vychladnúť. Až potom ho krájame a servírujeme.

mrežovník bez lepku

mrežovník bez lepku

Jablkové recepty

Keď už sme pri jablkách, nedá nám nepripomenúť naše jablkové recepty, nad ktorými sa slinky zbiehajú. Ktorý by ste si dali najradšej?

Jablkové pité bez lepku

Jablkový piškótový koláč bez lepku

Jednoduchý bezlepkový koláč s jablkami a karamelom

Strúhankový bezlepkový kolč s jablkami

Makovo-jablkový bezlepkový koláč

Jednoduchý čokoládovo-jablkový zákusok bez lepku